Żadne wesele nie może odbyć się bez obecności tych dwóch osób. To oni podpisują akt zawarcia małżeństwa, przyczyniając się do sformalizowania związku nowożeńców w świetle prawa. Za osobą świadka stoi jednak szereg innych zadań, składających się na opiekę nad młodą parą. Należy mieć to na uwadze, zarówno przy wybieraniu osoby na własny ślub, jak i podejmowaniu się tej roli.
Świadkiem na ślubie może zostać każda osoba pełnoletnia, potwierdzająca swoją tożsamość dowodem osobistym czy paszportem. Nie ma znaczenia stan cywilny ani wyznanie określonej osoby. Jednak zwykle na świadka wybrana zostaje osoba z bliskiego otoczenia młodej pary, najczęściej jest to członek rodziny lub serdeczny przyjaciel.
Bycie świadkiem nie ogranicza się do samego dnia uroczystości. Jego pomoc zaczyna się już na kilka miesięcy przed tym ważnym terminem, w postaci wsparcia w przygotowaniach do ceremonii. Zdarza się, że pan młody lub pani młoda potrzebują dodatkowej opinii, jeżeli chodzi o wybór ślubnej kreacji, czy wybór dodatków lub atrakcji.
Istotne jest również zaplanowanie ewentualnego wieczoru panieńskiego i kawalerskiego – tu jednak trzeba dobrze to przedyskutować z parą młodą formę imprezy, możliwych atrakcji oraz listy gości. W trakcie samego wesela, aby odciążyć nowożeńców i usprawnić przebieg całej pierwszej jego części, zadaniem świadków jest odbieranie prezentów, kwiatów oraz innych podarunków i odkładanie ich w jednym miejscu.
Jak widać, bycie świadkiem to bardziej odpowiedzialna rola, niż mogłoby się wydawać. Jednak droga druhno / drogi świadku, nie zapominaj o tym, że ty także masz prawo wrzucić na luz i bawić się na całego.
Dodaj komentarz